Futrokształt czyli kilka słów o pielęgnacji sierści
Moja znajoma nazywa okrywę włosową Cerbera futrokształtem. Ten zabawny neologizm zawiera 100% prawdy, bo sylwetkę chow chowa tworzy nie tylko futro ale i fryzura. Zanim zamieszkał u mnie Cerber byłam przerażona myślą o pielęgnacji takiego kudłacza. Myślałam, że niezbędna będzie godzina czesania dziennie i kąpiel przynajmniej raz w miesiącu.
Futro młodego chow chowa
Szczenięca sierść chow chowa jest miękka, łatwo się kołtuni, dlatego malucha trzeba czesać nawet codziennie. Nie warto zaniedbywać czesania szczeniaka, codzienne szczotkowanie nie trwa długo a przyzwyczaja psa do zabiegów pielęgnacyjnych i uczy cierpliwości. Czesanie szczeniaka chow chow będzie szło sprawniej, jeśli poświęcą się temu dwie osoby. Jedna może zajmować malucha gryzakiem i absorbować jego uwagę, a druga może spokojnie czesać.
W wieku młodzieńczym następuje wymiana futra, kiedy to chow chow z puszystej kulki staje się na jakiś czas brzydkim kaczątkiem. Szczotkowanie jest wtedy najważniejsze. Martwy włos musi być usunięty, ze względów zarówno estetycznych jak i zdrowotnych. Pod skołtunione futro nie dochodzi powietrze i mogą się tam dziać rzeczy, o których nie śniło się filozofom. W pozbywaniu się martwego futra pomocna jest też kąpiel, przy czym należy pamiętać, że przed kąpaniem chow musi być wyczesany.
Futro dorosłego chow chowa
Gdy chow chow wymieni sierść na dorosłą będziemy mieli już o niebo łatwiej. Sierść dorosłego psa składa się z dość szorstkiego i grubego włosa okrywowego oraz miękkiego, nadającemu psu puszystości wełnistego podszerstka. Szata chowa ma właściwości samoczyszczące, mówiąc żartobliwie: co się wysuszy, to się wykruszy. W praktyce oznacza to, że po powrocie do domu z ubłoconym psem nie trzeba go wsadzać do wanny i kąpać.
Kąpiel chow chowa
W sprawie kąpania chow chowa zdania są podzielone, jedni kąpią regularnie np. raz w miesiącu, inni tylko przed wystawami i wtedy, kiedy futro tego wymaga. Ja należę do tych kąpiących psa rzadziej. O ile kąpać można rzadziej, o tyle z czesanie taryfy ulgowej nie ma. W sezonie, kiedy wypadające futro mierzy się reklamówkami psa należy czesać dość często. Szczotkowanie pobudza ukrwienie skóry i wspomaga wzrost nowego włosa. Czesać psa należy dobrymi narzędziami. Nie spotkałam się jeszcze z tanim grzebieniem czy szczotką, która by była dobra (a jeśli zdarzyła mi się jedna niezła tania szczotka, to rozpadła się po dwóch miesiącach). W przypadku źle wyprofilowanych szczotek czy grzebieni namęczy się właściciel, w przypadku szczotek czy grzebieni o nieodpowiednich zębach wykończony i niedoczesany będzie pies. O technikach czesania powinien poinformować hodowca, od którego kupuje się szczeniaka. Mówiąc najogólniej – rozczesujemy od skóry kawałek po kawałku, a zaczesujemy pod włos – by uwydatnić puszystość. Gdy czeszemy chow chowa regularnie wystarcza 30 minut raz w tygodniu. Gdy czeszemy raz na dwa tygodnie będzie to już godzina.
Wady i zalety sierści chow chowa
Do sierści chowa lubią wplątywać się różne rzepy, trawki, kłosy. Dlatego bardzo ważne jest, żeby jak najczęściej sprawdzać futro i przestrzeń między palcami łap. Przy okazji upewniamy się, czy psiak nie ma kleszczy. Gruba okrywa włosowa nie chroni chow chowa przed pasożytami zewnętrznymi, dlatego warto stosować odpowiednie preparaty przeciwkleszczowe i sprawdzać, czy nie przyczepił się jakiś pasażer na gapę.
Ogromnym plusem okrywy tej rasy jest to, że dobrze wyczesany chow praktycznie nie zostawia sierści w otoczeniu, a jego futro nie ma typowego „psiego zapachu”, choć jakiś zapach jest. Jeśli obawiasz się, że pielęgnacja chowa Cię przerośnie – możesz zdecydować się na chow chowa krótkowłosego. Według mnie chow chow składa się z góry futra i unikatowego charakteru, dlatego jestem miłośniczką chowów długowłosych.
Patrycja Partyka
(zakaz kopiowania i rozpowszechniania całości lub fragmentów tekstu bez zgody autora)