Zmysły chow chow

O rasie chow chow » Zmysły chow chow

Wzrok chow chowa

Wzrok jest bardzo ważny dla każdego drapieżnika, również chow chowa.

Od dawna wiadomo, że pies widzi świat inaczej niż człowiek. Różnice w widzeniu mogą jednak zależeć nie tylko od gatunku ale także od rasy i cech osobniczych. Psie oczy w zależności od rasy mogą mieć różny kształt, a także nieco różną budowę np. siatkówki co przekłada się na możliwości postrzegania. Z wyników badań Harmana wynika, że psy o długich kufach mają znacznie większe pole widzenia niż te o kufach krótkich.

W przypadku chow chowa oprócz nie za długiej kufy wpływ na pole widzenia ma również szata, która często jest bardzo obfita w okolicy oczu. Z tego też powodu pole widzenia kudłatego chowa nie będzie większe niż 180°, co sprawia, że chow nie widzi, co dzieje za nim, a często nie widzi tego co się dzieje równolegle do niego. Ważne, by pamiętać o tym przy codziennym kontakcie z chow chowem, do którego nie należy podchodzić nagle od tyłu czy z boku. Chow chow nie lubi niespodzianek, więc jeśli chcemy, by czuł się bezpiecznie dajmy mu możliwość, by nas zobaczył.

Chow chow widzi lepiej z bliska niż z daleka (przykładowo chart widzi bardziej ostro przedmioty oddalone) i jak każdy pies o wiele szybciej dostrzega obiekty migające czy poruszające się niż te nieruchome. Rozróżnianie kolorów i ostrość widzenia jest mniejsza u psa niż u człowieka, za to pies widzi w nocy lepiej niż ludzie. Chow chowowi taki wzrok wystarcza, nie jest już przecież dzikim psowatym, którego przetrwanie zależne jest od upolowania zwierzyny. Ponad to psie zmysły współdziałają i uzupełniają się, więc skoro wzrok nie jest najmocniejszym zmysłem chow chowa, to słuch i węch doskonale rekompensują te braki.

Słuch chow chowa

Chow chow był i nadal jest bardzo dobrym psem stróżującym. Do usłyszenia każdego niepożądanego odgłosu służą mu uszy, ruchome niezależnie jedno od drugiego. Chow chow ma genialny słuch i pamięć słuchową, doskonale zapamiętuje dźwięki kojarzące się z pozytywnymi i negatywnymi bodźcami. Gdy chow nasłuchuje i analizuje dźwięki na pysku maluje mu się widok charakterystycznego zamyślenia i koncentracji.

Pozorne „głuchnięcie” chow chowa jest reakcją na polecenia, których nie ma on zamiaru wykonać lub których nie rozumie. Trzeba się wtedy wysilić i pokazać psu o co nam chodzi w inny sposób.

Strony:
Facebook